Niezależnie od tego, czy Twoja kuchnia jest mała i ciasna, czy duża i ekspansywna, sprytny układ kuchni zrobi różnicę, pomagając w pełni wykorzystać przestrzeń pomieszczenia. Rozplanowanie tego pomieszczenia to znacznie więcej niż tylko rozmieszczenie mebli i szafek: ergonomia również ma do odegrania ogromną rolę. Odpowiednia wysokość szafek, zapewnienie wystarczającej przestrzeni do wygodnego poruszania się, rozmieszczenie urządzeń i łatwość użytkowania to czynniki decydujące o przyjemności korzystania z kuchni.
Ergonomia w kuchni
W większości przypadków wielkość i kształt pomieszczenia narzucają najbardziej odpowiedni projekt i zawsze warto rozważyć klasyczny „trójkąt roboczy”. Ta koncepcja ma na celu zminimalizowanie wysiłku i odległości między zlewem, lodówką i kuchenką, umieszczając je w trzech punktach trójkąta.
Niektórzy projektanci uważają, że zaprojektowanie układu po „trójkącie” może być zbyt sztywne i wolą myśleć o kuchni w kategoriach stref. Koncepcja „dynamicznej przestrzeni” opiera się na aranżacji układu jako stref zadań zaprojektowanych zgodnie z ruchem wskazówek zegara (lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Oto najczęściej spotykane układy kuchni wraz ze wskazówkami, kiedy należy je wybrać.
Kuchnie jednorzędowe z jedną zabudowaną ścianą
Zwykle spotykany w mniejszych kuchniach, ten prosty układ pozwala zaoszczędzić miejsce, nie rezygnując z funkcjonalności. Składająca się z szafek zainstalowanych tylko przy jednej ścianie, kuchnia jedno ścienna może mieć szafki górne i dolne lub półki nad szafkami dolnymi, tworząc czystą estetykę.
Jeśli projekt jest ograniczony szerokością w przestrzeni, z którą możesz pracować, zaplanowanie wysokich szafek górnych np. do samego sufitu, pomoże stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania.
Podczas gdy tradycyjny trójkąt roboczy nie jest możliwy w jednorzędowej kuchni, spróbuj postawić lodówkę na jednym końcu, piekarnik i płytę grzejną na środku, a zlew na drugim końcu. Jeśli twoje szafki nie sięgają do sufitu, wykorzystaj przestrzeń nad nimi, przechowując tam rzadziej używane przedmioty.
Kuchnie dwurzędowe
Przy bardzo oszczędnym wykorzystaniu szafek kuchnie dwurzędowe składają się z dwóch rzędów szafek ustawionych naprzeciwko siebie, tworząc między nimi wewnętrzny korytarz. Eliminując potrzebę stosowania szafek narożnych, ten typ układu wykorzystuje każdy milimetr przestrzeni bez marnowania przestrzeni. Taki układ ma prostą konstrukcję, która oznacza, że potrzeba mniej specjalnych gadżetów, dzięki czemu jest to również bardziej finansowo opłacalna opcja.
Kiedy wybrać ten układ? Jest to idealne rozwiązanie dla wąskich pomieszczeń, ale jest również popularną opcją w przestrzeniach na planie otwartym, gdzie długa wyspa biegnie równolegle do jednostek wzdłuż jednej ściany. Choć tradycyjnie jest długi i wąski, może być wyjątkowo funkcjonalny, jeśli zostanie odpowiednio zaplanowany. Dzięki dodatkowemu rzędowi szafek kuchnia kuchenna oferuje już większą elastyczność, jeśli chodzi o przestrzeń do przechowywania. Szczególnie w przypadku większych rodzin lub kuchni z wieloma kucharzami ważne jest, aby miejsca pracy znajdowały się tylko wzdłuż jednej ze ścian, a nie obu.
Kuchnie w kształcie litery L
Praktyczna opcja układu dla małych i dużych kuchni to kuchnia w kształcie litery L, która ma szafki wzdłuż dwóch prostopadłych ścian. Chociaż narożnik wymaga sprytnych rozwiązań szafek, aby był praktyczny, otwarta konstrukcja kuchni w kształcie litery L zapewnia dużą elastyczność w rozmieszczaniu urządzeń i stref roboczych. Można mieć szafki w L tak długie, jak pozwala na to miejsce, dlatego najlepiej jest zaprojektować je nie mniej niż 4,5 m długości, aby ułatwić użytkowanie.
Kiedy zrobić układ kuchni w kształcie litery L:Tam, gdzie pozwala na to miejsce, najlepiej wykorzystaj narożnik, instalując szafkę ze spiżarnią. W ten sposób nie stracisz cennej przestrzeni, która zwykle ginie w kącie, a zyskasz ogromny atut swojej kuchni. Dzięki kuchni w kształcie litery L możesz nawet stworzyć mały kącik śniadaniowy w przeciwległym rogu.
Kuchnie w kształcie litery U
Świetny układ dla większych kuchni to kuchnia w kształcie litery U, która składa się z szafek wzdłuż trzech sąsiednich ścian. Ten rodzaj aranżacji pomieszczenia zapewnia dużo miejsca do przechowywania. Projekt może być jednak przytłaczający, jeśli na wszystkich trzech ścianach znajdują się górne szafki. Aby tego uniknąć, wybierz szafki górne wzdłuż jednej lub dwóch ścian, z otwartymi półkami, przeszklone lub okapem po drugiej. Kuchnie w kształcie litery U pozwalają na doskonały przepływ pracy i pracę wielu domowników jednocześnie.
Kiedy wybrać ten układ? Taki plan pomieszczenia sprawdzi się, gdy kuchenka i płyta grzejna będzie znajdować się pośrodku, a zlewozmywak i lodówka po obu stronach litery U, tworząc idealny trójkąt roboczy. Ten układ zapewnia również dużo miejsca do pracy i można użyć sprytnych rozwiązań, aby jak najlepiej wykorzystać szafki narożne.
Kuchnie w kształcie litery G
Jak sama nazwa wskazuje, kuchnie w kształcie litery G mają cztery boki przypominające literę „G”. Jest to bardzo podobny układ projektu do litery U, z wyjątkiem tego, że zazwyczaj czwarty, zamykający bok to np. półwysep lub barek. To dodatkowy blat lub przestrzeń do spożywania posiłków. Taki układ jest powszechnie spotykany w przestrzeniach typu open space.
Kuchnie w kształcie litery G można wybrać tylko wtedy gdy pomieszczenie ma wystarczająco dużo powierzchni, aby umożliwić zaprojektowanie czwartej ściany.
Wiele naszych domowych czynności — gotowanie, sprzątanie, jedzenie, picie, spotkania towarzyskie — odbywa się w kuchni. Dlatego tak ważna jest piękna i funkcjonalna kuchnia. Jednak niezależnie od stylu wystroju kuchni, organizacja i układ są kluczowymi elementami. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni wybór układu tego pomieszczenia. My chętnie w tym pomożemy i zrealizujemy dla Ciebie kuchnie Twoich marzeń. Zapraszamy na: https://degosh.pl/meble-na-wymiar/meble-kuchenne/